NDESHKIMI I MBRETIT TE ZI

Kurrë nuk më shkonte mendja se unë, një adoleshente, do të isha personalitet aq i rëndësishëm në atë planet. Më prisnin me padurim. Masat për t’më mbrojtur i kishin marrë po ata, një princ alien. Kundërshtari i tim eti që kish qënë i pari i Mbretërisë së Bardhë, më kish transferuar në tokë sapo kisha lindur. Ai i kishte dhënë besën babit tim para se të lindja për arsye që t’më mbronte nga mamaja ime.
Prapaskena dhe intriga midis mbretërive të ndryshme dhe më në fund asgjesimi i mbretit më të keq të planetit X, i cili kishte vrarë babain tim. Shoku im i fëmijërisë, Egi, ishte Princi Alien të cilin e kisha njohur pranë këndit të lojrave në tokë.Tashmë Ai ishte aleati im si princeshë e Mbretërisë së Bardhë por edhe si Zot i Qiellit, në planetin ku isha lindur…

FANTAZMAT E PLANETIT X

Udhëtimi për në plantetin ku më prisnin nuk ishte i lehtë. Një jetë e panjohur për mua por edhe me shumë të papritura. Atje nuk jetonin njerëz por qenie që herë merrnin pamjen e njerëzve tokësorë herë qenie të padukshme, magjistar, dragonjë, fantazma, zota të qiellit, të tokës, të detrave, të dragonjve, të magjistarve etj.
Një rrugë që, për mua kalonte nëpër të panjohura por që shoqëruesi im një kryemagjistar më mbronte, më këshillonte, më drejtonte por edhe më provokonte për t’ma bërë rrugën sa më të lehtë që të arrija në destinacionin e duhur. Nëse prisja me padurim të takoja nënën time Mbretëreshë nuk e prisja që ftohtësia dhe armiqësia e saj të ishte më e keqja e mundshme…

RRUGA PER NE PLANETIN X

U nisa për udhëtim pa e ditur fare se çfarë më priste. Nuk e kisha idenë as për qytete e vendbanime të tjerë në tokë e jo më për jetën në një planet tjetër. Unë vetë isha një njeri tokësor në mentalitet por realisht një aliene, jashtëtokësore e rritur në tokë. E vetmja gjë që më shtynte në rrugëtimin e gjatë ishte dëshira për të takuar nënën time të cilën nuk e njihja. Ishte instikti që më shtynte apo magjia e jashtëtokësorve për mua? As vetë nuk isha e sigurt por çuditërisht e vendosur për të ecur në rrugën e gjatë pa e ditur të ardhmen që më priste…

NJE ALIEN KORIER NE TOKE

Ajo çfarë kam dashur nuk është aspak ajo që kam tani. Por jo çdo dëshirë plotësohet në këtë botë. Sidomos për një vajze adoleshente dhe jetime, si unë, që nisi një udhëtim, për në planetin tjetër, për të gjetur prindërit e saj. Nuk ka qenë aspak e lehte të udhëtosh në një rrugë për të cilën as që ke dëgjuar me parë. Ndonëse Tomi s’është gjë tjetër veçse një magjistar, ai ka qenë një ndihmë e madhe për mua, derisa…rruga ime ndryshoi. U nisa drejt makthit tim të madh. Ndonëse nuk kisha pare asnjëherë një Alien nuk më shkonte në mendje që edhe vetë isha një e tillë…

Shkronjat e dorës

Është fletore e modeluar e përshtatur për në dosjen e fëmijës me qëllim që të aftësohen vogëlushët e klasës së parë në të shruarit bukur të shkronjave, fjalëve dhe fjalive të Gjuhës Shqipe. Autor është Zylyftar Plaku. Paraqitja grafike e vijëzimit të fletores A4 është bërë sipas modelit grafik të Abetares Mbarëkombëtare të Shqipes ndërsa paraqitja grafike e shkronjave është bërë me kujdesin metodik për të mos qenë shumë e ngarkuar por edhe për të arritur një shkrim sa më të bukur kaligrafikisht. Kujdes është i kushtuar ushtrimeve, shkrimit të fjalëve e fjalive, detyrave të kontrollit si edhe parimit didaktik për të shkuar nga e njohura tek e panjohura dhe nga e thjeshta tek më e ndërlikuara.

Fletorja është një ndihmesë e mirë për mësuesit e klasave të para dhe për prindërit me qëllim që fëmijët të mësojnë një shkrim sa më të bukur kaligrafikisht.

Fletorja ka 32 faqe dhe çmim kopertine 150 lekë

Aventurat e Herrit (8) Macja Gugë

Nxënësit e klasës së tretë dinë se do të bëhet një festë sekrete për një mësues, në bibliotekën e shkollës. Gjyshja e Herrit ka përgatitur tortën për festën. Po për kë është festa?! Herri dhe Dagu duan ta zbulojnë, por kur kuptojnë se macja e Herrit, është fshehur në makinën e gjyshes, u duhet ta kapin, atë. Ata ndjekin macen, kudo, nëpër shkollë – madje edhe ne vendet ku nxënësit (dhe macet) nuk lejohet të hyjnë. A do ta kapin, macen para se të zbulohen?! Apo macja e Herrit do ta fusë atë në telashe më shumë se asnjëherë tjetër?

Lexoni për të mësuar edhe këtë aventurë të Herrit…

Libri me 100 faqe ka çmim balline 300 lekë

Aventurat e Herrit (7) Surpriza e Krishtlindjeve

Krishtlindjet janë edhe më të bukura kur ke Herrin pranë midis shokësh. Kur zonja Makël pëson një aksident dhe detyrohet të shtrohet në spital, drejtori i shkollës, bëhet mësuesi zëvendësues për klasën ku është Herri! Por Krishtlindjet nuk janë të njëjta si me zonjën Makël, mësuesen që është sëmurë. Herri mendon një surprizë për mësuesen që ndodhet në spital. Por duke e njohur Herrin si aventurier, ju mund të mendoni se do të jetë diçka që askush nuk e ka bërë surpriza të tilla më përpara!

Libri me 100 faqe ka çmim balline 300 lekë

Aventurat e Herrit (6) Sekreti

Shshtttt!…A doni të dini një sekret kur Song Li sjell, në klasë, bretkosën e saj  dhe e ushqen me mëlçi?! Herri dashurohet pas saj. Shoku i tij i ngushtë, Dagu, nuk mund ta besojë. Letra dashurie një vajze?! Shikime të nxehta në anën tjetër të klasës?! Herri nuk gjuan më as me topa bore drejt vajzave. Ai ka bërë avetura të shumta, gjëra të tmerrshme, por kjo është më e tmerrshmja e të gjithave!…

Lexoni librin që të mësoni më shumë për aventurat e tijë….

Libri me 100 faqe ka çmim balline 300 lekë

Aventurat e Herrit (5) Në klasën e tretë

Klasa e tretë është më e mira nxënësit e asaj klase sjellin plot të papritura. Vetëm një gjë nuk ka ndryshuar… Herri dhe Sidni vazhdojnë të jenë kundërshtar të betuar. Marrëdhënia e tyre bëhet edhe më e vështirë kur Sidni aksidentalisht vret merimangën e Herrit. Por,… ndërsa janë në një ekskursion, me klasën, në një burg të vjetër dhe të frikshëm i cili ndodhet në një minierë po aq e frikshme, Herri gjen një mënyrë tmerrësisht qesharake që të hakmerret ndaj Sidnit. Po si?! Lexoni librin që të mësoni aventurat e radhës që bënë Herri…

Libri me 100 faqe ka çmim balline 300 lekë

Aventurat e Herrit (4) Në festën për Hallouin

Çfarë do të jetë Herri për Hallouin?! Herri i dhe të gjithë shokët e tij të klasës e pëlqejnë festën e Hallouinit.  Që të gjithë vishen me kostume në shkollë – madje edhe, mësuesja, zonja Makël!  Në kopsht Herri ishte veshur si Konti Drakula, në klasën e parë ishte Monstra e Loç Nes, dhe në klasën e dytë ishte një gjarpër.  Që të gjithë, në klasën tretë mezi presin të shohin se çfarë do të jetë Herri këtë vit – dhe ata do të habiten vërtet!

Libri me 100 faqe ka çmim balline 300 lekë